Ptičje valilnice 2019

Vsako leto 12. marca praznujemo Gregorjevo  ̶  »dan, ko se ženijo ptički«. Ker kmalu po ženitvi ptičev le-ti pričnejo z gnezditvijo, smo se na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje odločili izdelati ptičje valilnice. S pomočjo šolskega hišnika I. Klemenca smo iz odpadnega materiala izdelali ptičje valilnice za veliko sinico, škorca, plavčka, brgleza ter vijeglavko in jih prilagodili vsaki od ptičjih vrsti. Pri izdelavi smo upoštevali debelino izolacije ter velikost vhodne odprtine, ki določa, katera vrsta se bo naselila v valilnico. Valilnice smo nato varno namestili v šolskem parku, pri čemer smo bili pozorni na višino namestitve, oddaljenost valilnic, da ptice ne bodo kazale agresivnega vedenja druga do druge ter samo lego. Namreč valilnice morajo biti postavljene nekoliko nagnjene naprej, da preprečimo pronicanje dežja, na zavetnem mestu ter senčni strani. Pred samo postavitvijo so dijaki zunanji del ptičje valilnice tudi poslikali in zaščitili z nestrupenimi sredstvi na osnovi vode.

Dijaki so v sklopu aktivnosti pridobili ogromno koristnega znanja, hkrati pa poskrbeli za varno zavetje ptic, ki skrbijo za svoj naraščaj ter si zagotovili ptičjo družbo, ki jih bo s svojim petjem razveseljevala v naslednjih mesecih. Poleg tega pa umetno izdelane unikatne valilnice predstavljajo tudi lep okrasni element v šolskem parku.