Vrtec na obisku 2019

Izvedba dogodka »Izbruh vulkana na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje« za predšolske otroke iz Vrtca Ribnica, Sodražica in Kočevja. Predšolskim otrokom smo ob obisku predstavili in razkazali šolo ter jih kmalu po tem spremenili v male znanstvenike. Letošnja tema delavnice so bili ognjeniki: »Zemlja bruha, na površju se nekaj zakuha«. Z ogledom fotografij, videoposnetkov in s pomočjo razlage dijakov so spoznali, da so vulkani najbolj neposredna vez z dogajanjem pod Zemljinim površjem, ki iz globin prinašajo vroče raztaljene kamnine in kot lava izbruhnejo na površje. Izvedeli so, da so prav vulkani tisti, ki povzročajo premikanje Zemljine skorje in s tem spreminjajo njeno podobo. Največkrat jih povezujemo z naravnimi nesrečami, hkrati pa vulkani predstavljajo tudi tisti del Zemljinega površja, ki lahko ljudem nudi ugodne pogoje za življenje. Da bi si otroci lažje predstavljali ta naravni pojav, smo zanje ustvarili makete vulkanov in demonstrirali izbruh vulkana. Seveda smo poskrbeli tudi za to, da so pri tem tudi sami aktivno sodelovali. Nato so svojo izkušnjo, domišljijo in ustvarjalnost prenesli na papir. Izvedli so pihanko – površje izbruha lave. Vsak otrok je izdelal svoj vulkan in pihal lavo, ki se je, vsakemu na svojevrsten način, razlivala po »pobočju«, pri čemer so nastale prečudovite abstraktne umetnije. V dogodek je bilo vključenih 150 predšolskih otrok iz Ribnice, Sodražice in Kočevja.