Vrtec na obisku: nevidni svet na gimnaziji

31. maja in 1. junija 2017 sta je obiskali predšolski skupini otrok: Miške in Čebelice iz enote Ostržek Vrtca Kočevje. Spoznavanje nevidnega sveta se je pričelo z razmišljanjem o stvareh, ki obstajajo, a jih ne moremo opazovati s prostim očesom. Nekatere so premajhne, pri drugih je površinska podoba bistveno drugačna od strukture, ki jo najdemo, če popraskamo prvo, trenutno vidno plast. Pri razkrivanju prave slike si raziskovalci pomagajo z različnimi aparati in postopki, ki so jih, nekoliko bolj igrive, pa vendar znanstveno korektne, preizkusili tudi naši mali obiskovalci. Preden so vzeli v roke pravo laboratorijsko opremo, smo se pogovarjali o laboratoriju kot posebnem prostoru, ki zahteva specifičen način dela, varnostne ukrepe in posebno opremo, kot je na primer laboratorijska halja. Otroci so nato s pomočjo lup, stereolup in mikroskopov opazovali majhne živali in delčke rastlin, ki jih, kot na primer klôpa in uš, poznajo iz vsakdanjega življenja, a ju še niso imeli priložnosti videti zares od blizu. Kar so videli, so še zabeležili na papir – prav tako, kot to počnejo naravoslovci. Sledilo je ločevanje posameznih barv v sivem in črnem pigmentu s postopkom kromatografije. Otroci so na poseben papir narisali črn ali siv krog in vanj s kapalko dodajali kapljice vode, ki se je razširila preko orisa in za sabo puščala barvito sled. Svoje izdelke so nalepili na lesene paličice in te mavrične »šopke« skupaj s kapalkami odnesli domov. Ker so na njihovo vidno razočaranje na šoli srečali le nekaj dijakov, saj so bili ostali pri pouku, so jim za spomin upodobili svoje vtise o gimnaziji in jih pustili v avli šole. Na koncu smo se vsi posladkali s sadjem in za spomin naredili še skupinsko fotografijo v šolskem parku.